Tel. 558 431 375 budova Místek
Tel. 558 630 071 budova Frýdek
Tel. 595 172 172 Výtvarný obor
zusfm.reditel@gmail.com
zusfm.kancelar@gmail.com
Akordeonové soubory
Akordeon je hudební nástroj s poměrně krátkou historií. Jeho výrazové možnosti jsou však velmi zajímavé. Akordeonový soubor má v naší škole dlouhou tradici. V minulých létech jej úspěšně vedl Jiří Král a především Květuše Krůčková. V současnosti jej vede učitel hry na akordeon Vít Pavlíček, který navázal na vynikající práci svých předchůdců. Náš akordeonový soubor patří k nejlepším v našem regionu a vždy se umísťoval na prvních místech v regionálních soutěžích.
Akordeonový soubor na koncertě k MDD 2015
fotky
Akordeonové trio
Ve škole funguje akordeonové trio Anna Palicová, Andra Austová, Adriana Šochová pod vedením p.uč. Víta Pavlíčka. Trio vystupuje na různých akcích ve městě i okolí, v roce 2018 se umístilo ve zlatém pásmu na Akordeonovém festivale v Kysuckém Novém Mestě na Slovensku. V rámci koncertního zájezdu do Finska vystoupilo v Mikkeli, Mäntyharju(Finsko), v lotyšské Rize a Estonském Tallinnu.
(protože Anička Palicová na zájezd nemohla odjet, nahradil ji p.uč. Vít Pavlíček).
fotky
Cimbálová muzika Slavík
Cimbálová muzika Slavík vznikla v roce 2014 a navázala na činnost souboru Slavíček, který působil ve škole od roku 2009. Uměleckým vedoucím je učitel školy Jiří Hajdušek. Prim hraje Lucie Minářová. Cimbálová muzika Slavík má těžiště svého repertoáru v písních moravskoslezského pomezí, ale přebírá i některé písně z oblastí Jižní Moravy a Slovenska. Soubor vystupuje na akcích školy a při různých příležitostech ve městě a okolí.
Cimbálová muzika hraje v tomto složení:
Lucie Minářová - housle prim
Eliška šulcová - housle prim
Barbora Adamcová - housle
Zuzana Hamrlová - housle
Kamila Janošcová - housle
Martin Habrnál - housle
Vendula Gurecká - housle
Beatrice Rychecká - housle
Klára Ondráčková - housle
Václav Plšek - housle
Jakub Kubica - viola
Laura Vrublová - kontrabas
Renáta Hrabovská - cimbál
Cimbálová muzika Slavík na koncertě k MDD 2015
https://youtu.be/HZPB7fB2mS8
Cimbálová muzika Trnka
Cimbálová muzika Trnka ukončila činnost v roce 2020. Cimbálová muzika „Trnka“ vznikla v roce 2011. Uměleckým vedoucím je Přemysl Verlík. Zabýváme se především písněmi našeho regionu - Lašska. Vystupujeme převážně na školních akcích, v domově pro seniory, každoročně se účastníme mezinárodního folklorního festivalu v našem městě.
Mimořádný úspěch zaznamenala muzika v roce 2018, kdy po vítězství v krajském kole soutěže cimbálových muzik v Havířově získala i 1. cenu v celostátní soutěži v Mikulově. V září 2018 se Trnka zúčastnila koncertního zájezdu do Finska a dalších zemí. V rámci tohoto zájezdu vystoupila v lotyšské Rize, estonském Tallinnu a ve Finsku (Mikkeli, Mäntyharju, Helsinky).
Muzika hraje v této sestavě:
Vojtěch Ocelka - prim
František Odlevák - obligát
Stephanie Staškivová - housle
Simona Pustková - housle
Matouš Konopáč - kontry
Filip Krpec - kontry
Dana Rokyta - cimbál
Štěpán Slováček - kontrabas
Eliška Verlíková - zpěv
Cimbálová muzika Trnka na koncertě k MDD 2015
http://youtu.be/5IxPf0z_04M
Cimbálová muzika Křok
Cimbálovou muziku Křok, která je složena z nejmladších muzikantů, začala hrát v roce 2019. Vede ji p.uč. Přemysl Verlík.
Hudecká muzika
Hudecká muzika působí ve škole již více než deset let. Jejím vedoucím je po celou dobu p.uč. Karel Skotnica. Její obsazení se průběžně mění, přicházejí noví hráči a starší odcházejí a často se uplatňují v jiných folklorních souborech. Hudecká muzika má v repertoáru písně a tance z lašské oblasti, někdy z Valašska, a občas také dostávají hudci volnou ruku při výběru a úpravách převážně písní "na míru" jednotlivým sólistům. Ti hrají a zpívají především na školních akcích - Vánoční koncerty, Koncert k MDD, ZUŠ open, aj.
Ve školním roce 2017/2018 působí v tomto obsazení:
Jiří Štrunc nebo Zuzana Jurenková - primáši
Nicol Nováková - obligát
Tereza Nováková, Karolína Skotnicová - terc
Jana Jurenková, Petr Cholevík - kontry
Daniel Šrubař - violoncello
MUDr David Jurenka - kontrabas j. h.
Dětský pěvecký sbor Písnička
Pěvecký sbor Písnička zahájil svoji činnost v roce 1996 po mnohaleté absenci pěveckého sboru na škole. Prvním dirigentem byl PhDr. Milan Macura. Od září 2011 vede pěvecký sbor p.uč. Bohdana Šlachta. Klavírní korepetitorkou je p.uč. Iva Mrověcová a na keyboard doprovází p.uč. Dalibor Šlachta.
Sbor má cca 30 členů. Písnička pravidelně vystupuje na školních koncertech, v domovech pro seniory, na zámeckých koncertech atd. Spolupracuje se školním smyčcovým orchestrem, souborem Tempra apod. Velmi atraktivní je spolupráce s rockovou kapelou Uuni-corn a interpretace písní z oblasti muzikálu a populární hudby.
Základ repertoáru sboru tvoří vícehlasé úpravy lidových písní, umělé písně a skladby klasické hudby.
V září 2015 vznikl přípravný sboreček, který v současné době vede p.uč. Veronika Páclová, zde se nejmenší zpěváci prostřednictvím dětských písní a říkadel seznamují se sborovým zpěvem.
V roce 2016 získal sbor 2.cenu v krajské soutěží pěveckých sborů v Havířově.
V roce 2017 se sbor Písnička zůčastnil zájezdu do Polska, kde vystoupil na dvou koncertech v Konině a Kole.
{phocagallery view=category|categoryid=33|limitstart=0|limitcount=4|pluginlink=1}
Pěvecký sbor Písnička na koncertě k MDD 2015
https://youtu.be/H3cGnJWq7D4
https://youtu.be/-z7z0f3jCa4
https://youtu.be/xAK5S3Widg4
Studenský smyčcový orchestr
Dirigentem orchestru je zástupce ředitele školy Boris Hajdušek, který převzal v roce 2000 taktovku po dlouholetém dirigentovi Břetislavu Skotnicovi. Školní orchestr ve škole funguje již od jejího založení v roce 1939, kdy jej vedl první ředitel Gabriel Štefánek. Později byl dirigentem další ředitel Zdeněk Kmošťák a v roce 1973 převzal vedení učitel a později také zástupce ředitele Břetislav Skotnica. Za dobu fungování prošlo orchestrem mnoho výborných muzikantů, kteří později tuto zkušenost zúročili ve své další praxi. Orchestr pravidelně vystupuje na školních koncertech a dalších akcích. V nedávné minulosti několikrát hrál na zahraničních zájezdech v polském Konině, litevském Vilniusu, Lotyšské Rize a finském Mikkeli.
V oblastních soutěžích smyčcových orchestrů se pravidelně umisťuje na předních místech.
V roce 2015 se orchestr umístil na prvním místě v regionálním kole soutěže v Orlové, stejně jako v roce 2018, kdy poté v celostátní soutěži v Olomouci obsadil 3.místo.
Při výběru repertoáru sahají dirigenti po skladbách z období baroka a klasicismu - Bach, Händel, Haydn, Mozart, ale také po skladbách 19. a 20. století - Janáček, Zámečník, Sibelius, Holst, Jenkins a další. Orchestr má v repertoáru rovněž skladby z populární a muzikálové scény.
Smyčcový orchestr na koncertě k MDD 2015
https://youtu.be/69666tkaUx
Soubor TeMPrA čili Téměř muzikálně projevující se amatéři vznikl v roce 2007. Je tvořen převážně studenty hry na zobcovou flétnu a doplněn barvou violoncella, basové kytary, klavíru a také různými bicími nástroji. Nedílnou součástí koncertů se stává spolupráce se studenty sborového a komorního zpěvu pod vedením Bohdany Šlachta. V repertoáru se objevují skladby středověké, renesanční, barokní a současné s ukázkami moderních technik hry na zobcové flétny. Mnohé z nich pro soubor upravila nebo přímo napsala umělecká vedoucí Lucie Franko. K velké oblibě členů souboru patří úpravy muzikálových melodií, swingových a rockových skladeb.
Soubor TeMPrA úspěšně reprezentoval ZUŠ a zároveň město Frýdek – Místek v roce 2010 na třech koncertech v Polsku pořádaných naší družební hudební školou v Konině.
V září 2017 se soubor zúčastnil koncertního zájezdu do Polska, kde vystoupil na koncertech v Konině a Kole.
Členové souboru se pravidelně úspěšně účastní krajských i národních soutěží v komorní hře s převahou dechových nástrojů.
Soubor hraje v tomto složení :
TeMPrA zde si můžete vyslechnout naše nahrávky
1) moravskou píseň Dva kováři v úpravě L.Franko r.2008
2) tanec „La Mourisque“ T.Susata ze zámeckého koncertu r.2009
3) píseň „Dindirindin“ z koncertu v polském Konině r.2010
4) skladbu „Valachica“ ze zámeckého koncertu Velikonoční neděle r.2010
Kytarové soubory
Komorní a souborová hra je součástí výuky na všechny hudební nástroje. V kytarovém oddělení je to především hra kytarových duet, trií a kvartet. První kytarové kvarteto vzniklo ve škole v roce 1980 a od té doby těmito soubory prošly desítky studentů hry na kytaru. Všechna kvarteta vede ředitel školy Ladislav Muroň, avšak členové souborů jsou samozřejmě ze tříd všech učitelů hry na kytaru.
V současné době funguje na škole jedno kvarteto ve složení:
Vincent Duroška, Vojtěch Drahotuský, Ondřej Kruťa, Jan Kruťa
Toto kytarové kvarteto obsadilo v roce 2018 3.místo v prestižní soutěži Hradecké Guitarreando v Hradci Králové.
V rámci koncertního zájezdu do Finska rovněž vystoupilo v Mikkeli, Mäntyharju(Finsko), v lotyšské Rize a Estonském Tallinnu.
V roce 2012 vznikl kytarový soubor, který v současné době pracuje pod vedením p.uč. Silvie Hrčkové. Soubor již vystoupil na koncertech ve škole a na Vánočním koncertě v Národním domě, také se zúčastnil přehlídky kytarových orchestrů Kytarová smršť v Opavě.
Taneční, jazzová a rocková hudba
V nedávné minulosti působily ve škole kapely Šuba duba band (p.uč. Milan Michna), Junior quintet (p.uč. Leo Skuplík) a Like all the Rest (p.uč. Dalibor Šlachta).
Z těchto kapel se rekrutovala řada vynikajících mladých muzikantů, kteří se dále vzdělávají na hudebních středních a vysokých školách u nás i v zahraničí a zdárně se uplatňují na jazzové scéně např. v kapele Behind the door a dalších kapelách.
Rocková kapela Rumble
Kapela pod vedení p.uč. Radima Přidala a p.uč. Václava Khýra měla své první vystoupení na akce ZUŠ Open v květnu 2019.
Rocková kapela Uni-corn - dříve Black uni-corn
vznikla pod vedením p.uč. Dalibora Šlachty v roce 2014 a svoji činnost ukončila v roce 2019.
Kapela hrála v tomto složení:
Matouš Rohovský - el.kytara, Jiří Palica - el.kytara, Anna Kupčáková - basová kytara, Jiří Hamrla - klávesy, Nikol Greschnerová - bicí nástroje,
Tereza Trávníčková - zpěv.
V roce 2018 nahrála kapela v Českém rozhlase Ostrava své první Cd pod názvem Gravitace.
Informace o CD a ukázky zde:
http://www.zusfm.cz/index.php/o-skole/vydali-jsme-cd
Black uni-corn na koncertě k MDD 2015
https://youtu.be/k3YIOg6EFhI
https://youtu.be/YQkr9bJVjWI
Základní umělecká škola Frýdek-Místek
Hlavní třída 11
738 01 Frýdek-Místek
tel. 558 431 375
(Místek)
tel. 558 63 00 71
(Frýdek)
tel. 595 172 172
(Výtvarný obor)
IČO: 00847071
IZO: 000847071
Bankovní spojení:
ČSOB 179695702/0300