Základní umělecká škola Frýdek-Místek si v roce 2019 připomíná 80. výročí působení v našem městě i okolí. Za těchto 80 let se několikrát změnil název školy, zřizovatel a do určité míry i zaměření. Škola byla vždy pevně spjata s naším městem a její činnost navazovala na historické tradice Frýdku a Místku.
Něco z historie
Město Frýdek-Místek leží na severním úpatí Beskyd na soutoku Morávky a Ostravice. Řeka Ostravice tvoří historickou hranici mezi slezským Frýdkem a moravským Místkem. Tudy vedla důležitá obchodní cesta z Olomouce do Krakowa.
Oddělená města Frýdek a Místek se však vyvíjela samostatně.
První zpráva o Místku (původně majetku olomouckých biskupů) pochází z roku 1267. Místek je uveden v listině biskupa Bruna ze Schauenburku pod názvem Friedeberk (Trhová ves). V domácích válkách v letech 1387-1400 byla obec zničena a další zpráva z roku 1402 uvádí nový název města - Newensteil (Místko nebo Nové Město). V dalším období bylo město ve vlastnictví těšínského knížectví a později bylo připojeno k hukvaldskému panství, majetku olomouckých biskupů.
O založení Frýdku máme poněkud méně informací. Předchůdcem byla zřejmě původní slovanská ves Jamnice, dnešní Staré Město. Předpokládá se, že Frýdek byl založen těšínskými knížaty v letech 1327-1333. V tomto časovém rozmezí byl postaven gotický hrad. Dnes na jeho místě stojí frýdecký zámek. Během třicetileté války město hospodářsky upadlo a bylo postiženo morem. Po odstranění všech následků město 12. dubna 1688 vyhořelo. Další požár vypukl roku 1702 a zničil významné historické budovy. V roce 1797 přešlo panství do rukou Habsburků. Posledním z nich byl arcivévoda Bedřich (z Bezručových básní známý jako markýz Gero).
Počátkem 19. století se na území Frýdku a Místku rozvíjela řemesla, zejména soukenictví a plátenictví. V roce 1832 vznikla ve Frýdku první textilní továrna a rok na to v Lískovci u Frýdku Karlova huť. Koncem 19. a počátkem 20. století svou pozici posílilo dělnické hnutí a byly postaveny velké průmyslové podniky, především ostravsko-karvinské doly.
Mnichovskou kapitulací začíná nová etapa v historii města. Do Frýdku se nastěhovalo mnoho uprchlíků z okolí a 14. března 1939 byl Frýdek obsazen německými vojáky. Frýdek i Místek byl osvobozen v prvních květnových dnech roku 1945 Rudou armádou za přispění místních občanů. Osvobození se účastnili jak sovětští vojáci, tak občané Frýdku-Místku.
Obě města psala svoji vlastní historii do 1. ledna 1943. Mocí nacistických úředníků byla k témuž dni sloučena v jeden celek s názvem Frýdek. Diskuse občanů i úřadů o názvu města byly definitivně uzavřeny rozhodnutím ministerstva vnitra o stanovení úředního názvu města Frýdek-Místek s platností od 1. ledna 1955 a od 1. 7. 2006 se stal Frýdek-Místek statutárním městem.
Po válce se město stalo významným průmyslovým centrem (Válcovny plechu Frýdek-Místek, Mostárna, Slezan, doly Paskov a Staříč).
V 60. a 70. letech bylo město těžce zasaženo budovatelským nadšením částečně vynuceným potřebou nových sídlišť pro zaměstnance průmyslových podniků. Zachována byla v podstatě pouze historická centra obou měst. Devastace města vyvrcholila v 80. letech vybudováním mezinárodní silnice, která město přepůlila na dvě části.
Po roce 1989 byla věnována pozornost historickým budovám, které nebyly zbourány. Byla opravena většina staveb na obou náměstích a v okolí, stejně jako zámek a církevní stavby.